Witamina D – kluczowe wsparcie w procesie regeneracji

Utworzył: / wtorek, 30 sierpień 2016 / Wskazówki żywieniowe

Po zakończonym wysiłku niezbędna jest regeneracja. Pozwoli to zawodnikowi zachować prawidłowy stan zdrowia i przygotować organizm na kolejny trening. Dzięki niej dochodzi do syntezy ważnych białek i enzymów, które odpowiadają za wydolność oraz moc sportowca. Aby dobrze się zregenerować, należy zadbać o sen i właściwe odżywianie – na jakie składniki odżywcze należy zwrócić uwagę? Dużą rolę w tym procesie odgrywa witamina D.

Ta witamina jest kluczem, jeśli chodzi o należyty stan układu kostnego. Wszystko dlatego, że związana jest z gospodarką wapniowo-fosforanową organizmu. To jednak nie wszystko! Witamina D oddziałuje również na ponad 200 genów w ludzkim ciele, będąc tym samym kluczowym elementem prawidłowego funkcjonowania człowieka. Układ sercowo-naczyniowy, mięśnie, skóra, odporność organizmu… To zaledwie kilka struktur, na które ma istotny wpływ.

Mimo że jest tak ważna dla człowieka często jest brakującym składnikiem odżywczym w naszej diecie. Przyjmuje się, że ok. 60-80% populacji może martwić się jej niedoborem. Dotyczy to zwłaszcza sportowców, których mogą spotkać negatywne skutki aktywności fizycznej. Z racji tego, że podczas intensywnych treningów zawodnik „pozbywa się” wartościowych składników odżywczych, musi je po wszystkim dostarczyć. Istotne jest również, aby nie zapomnieć o przyswojeniu witaminy D. Jeśli chce się uniknąć mikrourazów mięśni i kości, należy w procesie regeneracji zadbać o jej właściwą dawkę. Tym samym poprawia się metabolizm wapnia i fosforu – wszystko z korzyścią dla aktywnej osoby.

Witamina D pomoże nie tylko podczas regeneracji. To także skuteczna pomoc w rehabilitacji pourazowej. Wspomniany właściwy metabolizm wapnia i fosforu zagwarantuje szybsze uzdrowienie układu kostnego. Ze względu na wsparcie funkcji skóry oraz mięśni tkanki miękkie zostaną sprawniej zabliźnione. Każdy sportowiec powinien zapamiętać, że w procesie regeneracji i dochodzenia do siebie po wszelkich urazach musi zadbać o dawkę witaminy D. Tylko dzięki temu organizm będzie gotowy na kolejne wyzwania.

Dodaj komentarz

DO GÓRY