Żywienie tuż przed zawodami – #PoradyŻywieniowe

Utworzył: / piątek, 09 luty 2018 / Wskazówki żywieniowe
żywienie przed zawodami

Zarówno wieczorem, jak i o poranku przed startem nie należy spożywać dużych porcji żywieniowych. Posiłki powinny być bogate w węglowodany i z małą zawartością błonnika dla wrażliwego żołądka.

Pamiętaj o odpowiedniej ilości przyjmowanych płynów. Mocz w przeddzień zawodów musi być przejrzysty, klarowny. Niezależnie od tego, jaki dystans biegniesz, ta zasada powinna być koniecznie przestrzegana. Nawet najmniejsze niedobory płynów mają negatywny wpływ na Twój występ.

Ostatni większy posiłek spożyj na 3 – 4 godziny przed startem i pamiętaj, by w jego składzie znajdowało się ok. 200 – 300 g węglowodanów.

Na około godzinę przed wysiłkiem najlepszym rozwiązaniem jest dalsze dostarczanie węglowodanów do 80 g. Ilość tego składniku w pożywieniu jest silnie związany z możliwościami organizmu każdego zawodnika oraz od długości trwania uprawianego sportu. Przykładowo, przed zawodami triathlonowymi typu Ironman bądź długim wyścigiem kolarskim lepiej będzie zjeść więcej i szybciej tuż przed startem – inaczej jest chociażby w biegu na 5 km, gdzie takiego sposobu odżywiania należy unikać.

Warto zapamiętać

Przed ważnymi zawodami nie próbuj czegoś nowego. Konkretne posiłki oraz ich ilość powinny być wcześniej sprawdzone. Chodzi zarówno o ich wpływ na organizm, jak i to czy ta konkretna porcja wystarczy na czas przeznaczony na udział w zawodach.

Uwaga!

Większe ilości magnezu przed startem nie są korzystne dla zawodnika. Mogą, niestety, zadziałać jak środek przeczyszczający…

DO GÓRY