Istota odpowiedniego nawodnienia podczas wysiłku

Utworzył: / wtorek, 09 sierpień 2016 / Bez kategorii

shutterstock_302434223

Wysiłek = zmęczenie. O tej prawidłowości wie każdy, kto podejmuje się sportowych wyzwań. Jednak nie to jest przyczyną największych słabości, które mogą spotkać zawodnika. O wiele bardziej niebezpieczne jest odwodnienie organizmu. Jeśli nie uzupełnisz płynów w odpowiednim czasie, stracisz swoją sprawność, a Twoje mięśnie nie będą mogły pracować na pełnych obrotach. Pamiętaj, że utrata już 2% zasobów wody osłabia sportowca, a obniżenie tego poziomu o 10% uniemożliwia jakikolwiek wysiłek fizyczny. Jak zadbać o dobre przygotowanie do wysiłku – przekonaj się, jakie płyny i w jakich ilościach należy przyjmować.

Odpowiednia taktyka

Zadbaj o właściwe nawodnienie jeszcze przed rozpoczęciem treningu. Weź pod uwagę warunki atmosferyczne i czas Twoich ćwiczeń. Chcąc trenować ok. 2 godziny, gdy temperatura nie sięga 24° C, przyjmij 3-4 litry płynów w ciągu doby. Bardziej intensywny wysiłek przy większej temperaturze i wilgotności powietrza oznacza, że zapotrzebowanie zwiększa się – należy przyjąć ok. 5-6 litrów. W ogólnym rozrachunku liczą się nie tylko napoje, ale i posiłki o podobnej konsystencji (m.in. zupy, musy czy też jogurty).

Zanim przystąpisz do wysiłku, ok. 2 godziny przed wypij 500-700 ml płynów. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się właściwym nawodnieniem i zyskujesz czas na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu. Gdy do treningu zostało już tylko pół godziny, idealnie będzie przyjąć 350-450 ml i dopiero wtedy ruszyć w bój. Jeśli zdecydowałeś się na intensywny wysiłek, pamiętaj o tym, aby wypić 500 ml wody na każde pół godziny treningu. W przypadku długotrwałego startu, braki możesz uzupełnić także o napoje SQUEEZY. Zawierający kofeiną, z dodatkowym wsparciem kolagenu bądź bogaty w węglowodany – od Ciebie zależy wybór złotego środka, dzięki któremu poczujesz się jeszcze silniejszy na trasie.

Wraz z zakończeniem wysiłku nie kończy się proces przyjmowania płynów. Odpowiednia dawka dla sportowca to 200-250 ml co 15-20 minut bądź 700 ml na każde 0,5 kg utraconej masy ciała. Aby wiedzieć jeszcze dokładniej, ile powinieneś wypić, zwać się przed oraz po wysiłku – uzyskasz wówczas konkretne dane, które pozwolą Ci lepiej przygotować właściwą taktykę.

Co pić?

Optymalnym rozwiązaniem zarówno przed, jak i po treningu będą napoje hipertemiczne (woda) oraz izotoniczne – płyny sportowe lub woda rozcieńczona sokiem owocowym z dodatkiem sodu. Często mówi się o chudym mleku, które może być substytutem wody. Jest nawet skuteczniejsze w kwestii uzupełniania niedoborów, a ponadto pomaga w regeneracji. Obecność białka i wapnia to podstawa powrotu do pełni sił.

Chcesz wybrać coś, co będzie jednocześnie wsparciem dla organizmu i smacznym, orzeźwiającym napojem, możesz sam przygotować sobie smoothie. Zmiksuj ulubione owoce, trochę lodu i wodę mineralną bądź zimne mleko – efektem będzie pyszne smoothie uzupełniające braki powstałe po ćwiczeniach.

Gdy trening jest wybitnie intensywny, niezbędne okażą się napoje izotoniczne. Odpowiadają one za pomoc w odbudowywaniu utraconych minerałów, o czym więcej mogłeś przeczytać TUTAJ. Przyjmij więc właściwą taktykę od początku do końca, dzięki czemu nic nie zaskoczy Cię przed, w trakcie ani po wysiłku. Gdybyś potrzebował pełnego wsparcia, zawsze możesz liczyć na SQUEEZY. Bogata oferta napojów pozwoli Ci znaleźć coś dla siebie i dopasować do swoich potrzeb. Wszystko, czego potrzebujesz do zdobycia najlepszej pomocy, znajdziesz na http://squeezy.com.pl/. Pamiętaj – człowiek nie wielbłąd, pić musi!

 

Zdjęcie: dietto.pl

DO GÓRY