Maltodekstryna – co i jak dla sportowca?

Utworzył: / piątek, 18 Listopad 2016 / Wskazówki żywieniowe
maltodekstryna

Znajduje się w większości produktów, które spożywasz na co dzień, dlatego nie możemy być gorsi i mamy ją także w naszych artykułach pełnych mocy. O czym mowa? O bardzo popularnej w przemyśle spożywczym maltodekstrynie obecnej często na etykietach w sklepie. Sama nazwa jest dość skomplikowana, jednak nie ma żadnych obaw co do jej stosowania. Zaraz to prześwietlimy!

Czym jest maltodekstryna?

Z chemicznego punktu widzenia – mieszanina poli- i oligosacharydów otrzymana przez częściową hydrolizę skrobi. O jaką skrobię dokładnie chodzi? Może być ona ryżowa, kukurydziana, jęczmienna czy też pszeniczną. Maltodekstryna przyjmuje kształt białego proszku, a zmienia się pod wpływem kontaktu z wodą. Działanie H2O tworzy z niej lepką, rozpuszczalną masę. Do jej największych zalet należy szybkość wchłaniania przez organizm – podobny proces jak w przypadku glukozy. Jeśli zwracasz uwagę na walory smakowe, będziesz mógł się cieszyć lekko słodkim smakiem.

Zastosowanie w sporcie

Jak wspomnieliśmy na początku, maltodekstrynę znajdziesz w naszych produktach. Ten składnik często występuje w napojach i innych artykułach energetycznych ze względu na swoją węglowodanową siłę. Doładowanie węgli jest bardzo pożądane przez sportowców, dlatego maltodekstryna sprawdza się w tych przypadkach idealnie. Ze względu na łatwą przyswajalność zawodnik może cieszyć się zastrzykiem energii, który na dłużej pozostanie w organizmie. Efektem tego jest poprawa wydajności i możliwość działania na pełnych obrotach przez cały czas trwania wysiłku.

Maltodekstryna na czynniki pierwsze

Nie można nie wspomnieć o wysokim współczynniki indeksu glikemicznego tego składnika. Rozsądnie dawkuj maltodekstrynę, aby Twoja sportowa dieta była nadal w pełni optymalna. Jak prezentuje się wartość odżywcza w 100 g?
– wartość energetyczna – 382 kcal,
– węglowodany – 95,5 g (w tym 6,6 g cukry),
– sód – 0,04 g,
– tłuszcze, błonnik, białko – 0 g.

Dodaj komentarz

DO GÓRY