Nie taki skurcz straszny!

Utworzył: / piątek, 13 maj 2016 / Wskazówki żywieniowe

Chyba nie ma wśród nas osoby, która nie spotkała się z tym bolesnym doświadczeniem – mowa o skurczu mięśniowym. Jest to chyba nieodzowny element życia sportowca niezależnie od jego poziomu zaawansowania. Ta dolegliwość jest bezlitosna, bowiem łapie nas na treningu, zawodach a nawet w nocy. Przyczyn jest wiele – jeśli złapie Cię podczas wysiłku, istnieje prawdopodobieństwo, że rozgrzewka była  nieodpowiednia lub po prostu wcale jej nie było. Jest też możliwe, że nie dbasz o rozciąganie mięśni, gdy zakończysz kolejną aktywność

Najważniejszą przyczyną skurczów podczas wysiłku (oczywiście, poza nieodpowiednim przygotowaniem się do długotrwałego wyścigu) jest zaburzona równowaga elektrolityczna organizmu. Co to oznacza? Razem z potem wydalamy z siebie mnóstwo wody i, co za tym idzie, soli i  składników mineralnych głównie w postaci sodu i potasu (chlorku sodu i chlorku potasu). Potas odpowiedzialny jest za zachowanie bilansu wody i syntezy białek, obniżanie ciśnienia krwi. Odgrywa także istotną rolę przy regulacji rytmu serca, wspomaga dostarczanie tlenu do mózgu oraz jest niezbędny do zachowania prawidłowych funkcji nerwów i mięśni. Wspólnie z sodem współodpowiadają za przenoszenie impulsów nerwowych.

W normalnych warunkach, przeciętnie w 1 litrze potu, każdy traci ok. 3 g chlorku sodu. Po utracie w ciągu kilku godzin intensywnego wysiłku fizycznego 10 litrów potu straty soli mogą dojść do 18 g dziennie. Tak duża utrata elektrolitów prowadzi do szybkiego wzrostu temperatury ciała i tętna, czego efektem jest osłabiona adaptacja organizmu do wysiłku.

Jak temu zaradzić?

Wskazane jest spożywanie większych ilości świeżych warzyw i owoców oraz soków owocowo-warzywnych.  Najlepszym dostępnym źródłem potasu są ziemniaki, pomidory, grejpfruty, suszone morele i migdały.

Przede wszystkim, należy jednak zadbać o odpowiednie nawodnienie przed i w trakcie wysiłku. Pamiętaj, że sama woda tutaj nie wystarczy – warto zaopatrzyć się w napoje izotoniczne i żele energetyczne, jakie ma dla Was firma SQUEEZY. Możesz wybrać coś spośród bogatej oferty produktów w różnych smakach. Co tu na Ciebie czeka?

Jeżeli po kilku godzinach mamy dość słodkiego smaku izotoników, a myśl o zjedzeniu kolejnego żelu cytrynowego czy pomarańczowego przyprawia o mdłości, mamy dla Was ciekawą propozycję. Wypróbuj lekko słony SQUEEZY Tomato Gel. Pomidorowy smak już niejednemu sportowcowi przypadł do gustu, przynosząc mu doładowanie energii w kryzysowej sytuacji. Raz posmakujesz i już nie będziesz wyobrażał sobie żadnego treningu oraz startu bez tego produktu.

Co zagwarantuje Ci pomidorowy SQUEEZY?

  • dziesięciokrotna zawartość sodu,
  • wysoka zawartość potasu, która pozwala zminimalizować ryzyko występowania wspomnianych skurczy,
  • węglowodany (izomaltulozy i maltodekstryny) dostarczające stałą i długotrwałą energię, dzięki czemu Twojemu organizmowi wystarczy jej na trudy wysiłku,
  • brak glutenu, laktozy oraz innych sztucznych cukrów – produkt nie podrażnia wrażliwych żołądków,
  • bezpieczne dla osób nietolerujących fruktozy,
  • łatwo przyswajalne, jedynie naturalne składniki.

Ponadto, wybierając pomidorowy żel energetyczny SQUEEZY, warto pamiętać również o wielkim bogactwie, jakie niesie ze sobą ten czerwony mistrz. Sam pomidor zaliczany jest do grupy tzw. żywności funkcjonalnej. Co to oznacza? Oprócz dostarczania podstawowych składników odżywczych zapewnia organizmowi dodatkowe korzyści zdrowotne, m.in. wpływa na poprawę metabolizmu, pomaga kontrolować poziom cukru we krwi i sprzyja rozszerzaniu naczyń krwionośnych. Krótko mówiąc – postaw na unikalny smak i same korzyści.

Sportowcy! Jeśli interesują Was zwycięstwa i pozbycie się myśli o skurczach, zapewnijcie sobie profesjonalną regenerację. Pomidorowy SQUEEZY to szansa na to, aby zrealizować upragnione cele. Przekonaj się, że możesz więcej, wybierając nasze produkty. Więcej informacji o ofercie znajdziesz na http://squeezy.com.pl/.

DO GÓRY