Odżywianie w sporcie – #PoradyŻywieniowe

Utworzył: / czwartek, 01 luty 2018 / Wskazówki żywieniowe
odżywianie przed treningiem

Każdy sportowiec indywidualnie przygotowuje się do wysiłku, na co wpływ ma przede wszystkim fizjologia. Poradnik składający się z serii kilku artykułów został stworzony, by służyć jako rekomendacja. Ze względu na to, że powstał w oparciu o naukową wiedzę na temat tego, co najważniejsze w odżywianiu, będzie optymalnym wsparciem na każdym etapie sportowych przygotowań.

Odżywianie przed treningiem

 

 

Zanim rozpoczniesz ćwiczenia Twoja dieta powinna obfitować w bogactwo węglowodanów. Sposób odżywiania zawodnika (ale nie tylko!) powinien być oparty o pięć podstawowych kryteriów:

  • Mało tłuszczu,
  • Bogactwo węglowodanów,
  • Świeżość,
  • Różnorodność,
  • Naturalność.

To normalna – wręcz elementarna – dieta zawierająca tak właściwie wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Warto jednak pamiętać o produktach uzupełniających, które będą w tym przypadku bardzo pożyteczne. Przydadzą się napoje energetyczne, a zwłaszcza te pełne węglowodanów. Przykładem takiego produktu jest Squeezy Carbo Load Drink do szybkiego uzupełnienia glikogenu przed aktywnością fizyczną.

Magazyny węglowodanów w mięśniach i wątrobie powinny być dobrze uzupełnione przed wyruszeniem na intensywny wysiłek. Można to osiągnąć poprzez zmniejszenie ćwiczeń w trakcie stosowania diety bogatej w węglowodany. Aby organizm posiadał ich optymalną wartość, należy spożyć od 7 do 10 g węglowodanów na 1 kg masy ciała – przez ok. 3 dni należy znacząco zredukować ilość czasu spędzanego na treningu. Ten proces nazywa się „ładowaniem węglowodanów” i powinien być praktykowany przed treningiem poprzedzającym ważne zawody.

Poprzez uzupełnienie organizmu węglowodanami naturalnie masa ciała może zwiększyć się nawet o 3 kg, gdzie na każdy 1 g węglowodanów przypadają 2,7 g wody. To nie jest prawdziwy wzrost! Ciało gromadzi węglowodany i wodę, więc większa masa wynika jedynie z węglowodanów (ok. 500-600 g) i wody (ok. 2,5 kg) – nie składa się na to tłuszcz. Woda jest wówczas ważna ze względu na chłodzenie podczas wysiłku. Po treningu lub zawodach węglowodany oraz woda, a więc całe te 3 kilogramy, całkowicie znikają.

DO GÓRY