Witamina B to konieczność!

Utworzył: / wtorek, 31 styczeń 2017 / Wskazówki żywieniowe
8014c8027b811e5d547204ede9bc837417a1b6e4_small

Poza rodziną i przyjaciółmi najbliższe otoczenia sportowca stanowią… witaminy! Związki organiczne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu muszą być dostarczane w odpowiednich ilościach. Nikt nie chce narazić się na niedobór któregoś ze składników. Zawodnik chcący uniknąć negatywnych skutków niewłaściwej diety, musi uważnie dbać o przyjmowane posiłki. Zanim przyjdzie czas na regenerację (mogłeś przeczytać o tym TUTAJ), skupmy się na witaminowym doładowaniu energii. Ekipa spod znaku „B” melduje się dla sportowców!

Istota działania

Witaminy z grupy B (głównie B1, B2, B6 i B12) pełnią jedną z kluczowych ról, jeśli chodzi o energetyczny metabolizm. Jeśli chcesz być w 100% wydolny i gotowy do pokonywania kolejnych kilometrów, nie możesz zapominać o tych składnikach odżywczych. Im więcej tracisz mocy, tym bardziej zwiększa się zapotrzebowanie na witaminy B, dlatego mając w planach spory wysiłek, wiesz już, jak najlepiej się do niego przygotować. Dzięki nim skuteczniej pracuje system odpornościowy, a układ nerwowy funkcjonuje prawidłowo. Ten rodzaj związków organicznych bierze udział w przemianach energetycznych, a także metabolizmie białek i tłuszczów.

Szczególnie wartościowa witamina B12

Składnik odżywczy z „rodziny B” jest uważany za szczególnie istotny ze sportowego punktu widzenia. Dzięki niemu wzrasta poziom czerwonych krwinek, a także poprawia się pamięć i koncentracja. Zawodnik, dla którego liczy się przede wszystkim duża masa mięśniowa, powinien wybierać B12 ze względu na jej właściwości pobudzające apetyt. Chcesz rosnąć duży, silny i zdrowy? Zadbaj o tę witaminę w swojej diecie, a nie będą Ci potrzebne inne zachęty do jedzenia. Jeśli chodzi o mięśnie – możesz cieszyć się lepszymi skurczami, a także wzrostem i koordynacją. Bądź świadomy tego, że masz wpływ na poprawę swoich atletycznych warunków. W codziennej diecie osoby wybierającej aktywność fizyczną 3-4 razy w tygodniu optymalna dawka wynosi 3 mcg. Zapotrzebowanie wzrasta u sportowców trenujących sporty siłowe oraz wytrzymałościowe więcej niż 4 razy w tygodniu – wówczas organizm potrzebuje 5-10 mcg.

Dodaj komentarz

DO GÓRY